Interview Question (part III)

回答: Interview Question (part II)研究生2010-09-08 19:40:35

An apple costs 20 cents, an orange costs 40 cents and a grapefruit costs 60 cents, how much is a pear? Why?

所有跟帖: 

one million dollar -吃糖?- 给 吃糖? 发送悄悄话 (68 bytes) () 09/08/2010 postreply 21:31:06

真的假的? -蒙蒙雾- 给 蒙蒙雾 发送悄悄话 蒙蒙雾 的博客首页 (0 bytes) () 09/08/2010 postreply 21:44:09

假的。 -吃糖?- 给 吃糖? 发送悄悄话 (123 bytes) () 09/08/2010 postreply 21:50:34

情人节的梨? 无价的怎能特价呀, 你有给情人买过 -我边走边问- 给 我边走边问 发送悄悄话 我边走边问 的博客首页 (0 bytes) () 09/08/2010 postreply 22:30:05

Google 到这个答案: -蒙蒙雾- 给 蒙蒙雾 发送悄悄话 蒙蒙雾 的博客首页 (166 bytes) () 09/08/2010 postreply 22:02:31

ˈgrāp-ˌfrüt 也没见三个元音啊。 -吃糖?- 给 吃糖? 发送悄悄话 (0 bytes) () 09/08/2010 postreply 22:19:48

a e u i, vowels, not 元音 -oops_yz- 给 oops_yz 发送悄悄话 (0 bytes) () 09/09/2010 postreply 08:08:29

请您先登陆,再发跟帖!