averaged over the years it is at least 500 per year per unit

来源: 2024-04-12 06:33:38 [博客] [旧帖] [给我悄悄话] 本文已被阅读:

more reasonable number given these day's material and labor cost is 2000 per unit per year.

You have to consider every how many years you have to replace roof, HVAC, carpet, appliances, kitchen, bathrooms, etc.